Co robić z dzieckiem na wakacjach?

CO ROBIĆ Z DZIECKIEM NA WAKACJACH?

Pracujemy cały rok i czekamy na upragniony urlop, aby wreszcie odpocząć, a tu okazuje się, że nasze dziecko nudzi się, my nie możemy czytać upragnionej książki, pojawiają się złe zachowania dziecka, a my denerwujemy się. Znacie to uczucie? Co robić, aby uniknąć takich sytuacji na urlopie? Co zrobić, aby nasz urlop był fajnym czasem i aby każdy był z niego zadowolony i świetnie się bawił?

  1. Idźcie na plażę – zbudujcie zamki z piasku, spacerujcie brzegiem morza, zbierajcie muszelki na czas, kąpcie się w morzu, rzece czy jeziorze, opalacje się, chlapcie wodą.

  2. Zróbcie sobie małe święto – zjedzcie smacznie w restauracji lub ugotujcie coś ulubionego razem. Dobrze jest pozwolić sobie na lody, gofry, pizzę na coś czego nie jemy na co dzień.

  3. Wybierzcie się do parku rozrywki, parku wodnego, parku linowego lub na wesołe miasteczko – wybierzcie takie miejsce, króre sprawi dzieciom najwięcej przyjemności w zależności od wieku i upodobań. Dzieci uwielbiają takie miejsca, a i my dorośli możemy poczuć się jak dzieci i świetnie się bawić.

  4. Żeglujcie, pływajcie kajakiem, uczcie się pływać na desce windserfingowej, uczcie się jazdy konnej, chodźcie po górach. Pokażcie dzieciom swoje pasje, wyzwania, zaraźcie je nimi, albo pomóżcie odnależć im ich pasje. Pokażcie dzieciom, że w życiu są też piękne chwile pełne radości i spełnienia marzeń, nie tylko nauka i obowiązki.

  5. Prowadźcie wspólne rozmowy, dyskusje, poznajcie przemyślenia dziecka na temat życia, kolegów i koleżanek, co cenią sobie w życiu, a czego nienawidzą.

  6. Czytajcie wspólnie książki, a później dyskutujcie na ich temat, która scena była najbardziej straszna, ekscytująca, który bohater najbardziej Was przerażał, a którego podziwiacie.

  7. Oglądajcie razem filmy w TV i na Youtube, poznajcie zamiłowania dziecka i to czego szuka w sieci, pokażcie dziecku czego Wy szukacie i do czego Wam są te informacje potrzebne. Dyskutujcie o tym jakie niesamowite informacje można znaleźć w sieci, a na co najgłupszego niektórzy tracą czas i jak tego uniknąć. Słuchajcie dziecka z zainteresowaniem w tych kwestiach, pewnie nie często chce Wam pokazywać czego szuka w sieci.

  8. Grajcie razem w gry planszowe, karty, bawcie się w inne Wasze ulubione zabawy, budujcie z klocków, bawcie się lalkami i samochodzikami, wreszcie macie na to czas.

  9. Spacerujcie razem dużo, śmiejcie się, opowiadajcie kawały i śmieszke historyjki, róbcie sobie żarty, a nawet lejkę w upalne dni. Wybierzcie się na zachód słońca, a także na wschód – celebrujcie te chwile, zróbcie sobie piknik na plaży. Porozmawiajcie o tym co dzieciom bardziej podobało się, wschód czy zachód i dlaczego. Pokażcie dzieciom że piękne zachody słońca są nie tylko nad morzem.

  10. Zwiedzajcie razem zamki, kościoły, muzea. Wybierzcie wcześniej jakie zabytki chcecie zobaczyć, kupcie sobie lub bliskim wyjątkowe pamiątki.

Życzę cudownego urlopu.