Jak odciągnąć dzieci od komputera?

Jak odciągnąć dzieci od komutera?

Twoje dziecko za dużo czasu spędza przy komuterze, telefonie czy tablecie?

Co należy zrobić, aby temu zapobiec?

  1. Rozmawiać – należy powiedzieć dzieciom jasno, że spędzanie zbyt wiele czasu przy komuterze nie jest zdrowe, słabnie wzrok, pojawiają się nawet liczne wady wzroku, pogarsza się koncentracja, a zbyt duża ilość bodźców z gier komuterowych osłabia nasz układ nerwowy.

  2. Ustalić plan dnia – trzeba ustalić plan obowiązków, plan nauki, plan wykonywania obowiązków każdego domownika, dzień i ilość czasu spędzanego przed ekranami. Należy również ustalić reguły za nieprzestrzeganie obowiazków, zasady odpowiednich zachowań.

  3. Wspólny akywny czas – wspólne spacery, rowery, wyjście na basen, czas na świeżym powietrzu, wspólne mecze, kino, pizza dla całej rodziny.

  4. Specjalny czas – każde z dzieci potrzebuję czasu tylko z mamą i tylko z tatą 1 na 1! Zaplanujcie specjalne spotkanie z dzieckiem, ustalcie razem co będziecie robić, tak aby to było spełnienie marzeń Twojego dziecka. W ten sposób wzmocnicie więź między sobą, dziecko będzie czekało na specjalne chwile z Tobą i nie będzie chciało Cię zawieść.

  5. Gdy nas nie ma w domu – ustalmy godziny kiedy dziecko może oglądać telewizję – poza tymi godzinami możemy zabrać kartę od dekodera TV. Na telefonie można ustalić kontrolę rodzicielką – są do tego odpowiednie aplikacje. Możemy monitorować czas korzystania z telefonu i zablokować zakazane strony www.

  6. Planszówki, gry i zabawy – grajmy z naszymi dziećmi w gry planszowe, karty, bawmy się z nimi, twórzmy własne gry i zabawy. Dzieci nadużywają telefonu wtedy gdy się nudzą, nie dajmy im do tego okazji.

  7. Gotowanie i pieczenie – gotujmy razem z naszymi dziećmi, pieczmy ciasta, róbmy desery, sałatki warzywne, owocowe i koktajle. To świetnie spędzony razem czas, kreatywność i poznawianie nowych smaków.

  8. Prace w ogrodzie – pokażmy naszym dzieciom jak miła może być praca w ogrodzie, zróbcie razem karminik dla ptaków albo własną grządkę z ulubionymi warzywami.

  9. Zróbcie razem ognisko – ogień zbliża ludzi i daje możliwość spokojnie pomyśleć, pośpiewać razem piosenki, zjeść inaczej niż co dzień.

  10. Czytajcie razem – przeczytajcie coś razem, może być na dwa głosy, może być po jednym rozdziale, jak wolicie, możecie czytać dla młodszego rodzeństwa oby razem – czytanie to szczególny czas, gdy mamy ciekawą książkę dzieci się nie nudzą.

Powodzenia!