Jak ogarnąć lekcje online?

Jak ogarnąć lekcje online?

Do lekcji online, tak jak do każdej innej należy się przygotować. Przygotuj przybory szkolne, zeszyt, książki, zjedz posiłek wcześniej, aby na lekcji nie być głodnym. Naszykuj również wodę do picia, aby ją pić podczas lekcji, to poprawia koncentrację. Przed lekcją przewietrz pokój, nasz mózg potrzebuje tlenu. Sprawdź wcześniej czy działa kamera i głośnik. Monitoruj za pomocą aplikacji do kontroli rodzicielskiej lub osobiście czy dzieci nie grają w gry na komputerze, telefonie i czy nie piszą na komunikatorze podczas lekcji online. Osobie prowadzącej lekcje ciężko wychwycić takie rzeczy, gdy jest z drugiej strony monitora.

Co zrobić, aby czas nauki online był czasem dobrze spożytkowanym? Ustalcie plan dnia i spiszcie go na kartce, albo w specjalnym planerze. Wypiszcie wspólnie kiedy są lekcje onlie, kiedy czas na prace domowe, kiedy czas na naukę, a kiedy na odpoczynek. Czasami zmiany w godzinach lekcji online następują nieoczekiwanie, dlatego dobrze jest sprawdzić nawet wiczorem czy nie nastąpiła jakaś zmiana na kolejny dzień.

Wypiszcie współnie lub dziecko samo w zależnosci od wieku, co ono ma zrobić danego dnia i kiedy będzie miało odpoczynek. Zaplanujcie 10-15 minut przerwy po 45 minutowej nauce.

Podczas naukli online, telewizor, radio, telefon powinny być wyłączone. Dziekco musi mieć ciszę i spokój, aby mogło się uczyć i skoncentrować. Jeżeli będzie co chwilę pikało coś w telefonie uwaga każdej osoby będzie na ten dźwięk skierowana. W ciągu dnia dziecko nie powinno oglądać bajek, ani żadnych filmów. Dzień jest czasem na naukę, pracę, koncentrację, regenerację po nauce, ruch na świeżym powietrzu (z dala od ludzi jeśli to jest możliwe). Najkorzystniej dla dziecka jest jeśli lekcje odbywają się rano, kiedy dziecko ma najbardziej chłonny umysł. Po lekcjach online zrób dziecku przerwę na regenerację i pożywny obiad. Prace domowe najlepiej niech dziecko robi zaraz po obiedzie i wyznaczonej przerwie spędzonej na dworze. Nie odkładajcie pracy domowej i nauki na wieczór, bo może się okazać, że dziecko będzie za bardzo zmęczone. Po południu daj dziecku czas na relaks i zabawę, nich robi to co najbardziej lubi. Wieczór to czas na wyciszenie, czytanie bajek, słuchanie słuchowisk, audiobooków. Jeśli Wam się uda to unikajcie telewizora, gier komputerowych, to jest najlepsze rozwiązanie. Grajcie wspólnie w gry planszowe, edukacyjne dla całej rodziny.

Pilnujcie zrobienia prac domowych i nauczenia się tego co było na poprzedniej lekcji. Niech dziecko przejrzy to co jest w podręczniku na dany temat, aby wiedziało o czym nauczyciel mówi w trakcie lekcji. Niech dziecko robi notatki w zeszycie podczas lekcji. Zróbcie razem powtórzenie od razu po lekcji jeśli dziecko jest w młodszych klasach lub niech dziecko zrobi je samo, gdy jest w starszych klasach. Przejrzyjcie notatki na koniec lekcji 1-2 sekundę na stronę, tak aby do mózgu dotarła informacja, że jest to ważne, aby mózg te informacje zapamiętał. Cały materiał z lekcji powtórzcie na drugi dzień i niech dziecko nauczy się tego czego jeszcze nie umie z podręcznika. Ustalcie razem powtórki z kilku lekcji, tak aby umieć wszystko gdy nadejdzie termin sprawdzianu albo testu. Jeśli powtórzymy materiał na drugi dzień po lekcji to pamiętamy 80 %, jeśli powtórzymy materiał dopiero po tygodniu to pamiętamy z niego zaledwie 20 %. Krótko mówiąc opłaca nam się powtarzać od razu po lekcji. Jeżeli zdarzy się ta, że dziecko nie słyszało dokładnie przerabianego matwiału albo nie zrozumiało, tego co nauczyciel tłumaczył to można wyszukać dany temat na YouTube. Dobrze jest też zrobić sobie w takiej formie powtórzenie materiału, przed sprawdzianem i przypomnieć sobie w łatwy sposób najważniejsze informacje z działu, lekcji. YouTube to wielka baza wiedzy i mnóstwo praktycznych filmików, które objaśniają dany temat, przedsawią na wykresesach lub rysunkach trudne zagadnienia. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę YouTube konkretny temat lekcji i możemy znaleźć dużo konkretnej wiedzy. Ważne, aby nauczyć się selekcjonować tą wiedzę i nie tracić czasu na filmiki nie związane z lekcjami.

Polecam Wam również platformę ted-ed lessons znajdziecie tam bardzo ciekawe wystąpienia w języku angielskim z napisami po polsku, dotyczące wielu ciekawych zagadnień z życia, nauki i podejścia do świata.

https://wordwall.net/pl to strona dla dzieci małych i dużych. Znajdują się na niej zadania z każdego przedmiotu szkolnego. Na wiele sposobów można przećwiczyć zdobytą wiedzę z angielskiego, polskiego, zadania z w-fu, matamatyczne, z wiedzy z lektur, quizzy, gry karciane i ruletka.

https://www.pisupisu.pl/ to gramatyka i pisowania dla dzieci od przedszkola do 8 klasy.

Doceniaj, a nie oceniaj. Chwal mocne strony swojego dziecka zarówno cichego, nieśmiałego, jak i przebojowego, które nie potrafi usiedzieć w miejscu. Jako rodzic wspieraj, przytulaj, szanuj, wierz zawsze w swoje dziecko. Mów swojemu dziecku, że doceniasz jego pracę, którą wkłada w te rzeczy, które sprawiają mu największe trudności. Wychodźcie razem na spacery, róbcie wspólnie prace w ogrodzie, spędzajcie razem fajnie czas na rozrywce. Relaks na świeżym powierzu, może stolarnia zrobiona wspólnie z tatą w garażu albo upieczenie ciasto z mamą lub babcią to będzie dla Was przyjemna i pożyteczna rozrywka.

Wierz zawsze w swoje dziecko. Wspieraj swe dziecko w trudnościach szkolnych i gdy nie radzi sobie w trudnych sytuacjach. Poświęć dziecku czas i swoją uwagę. Róbcie lekcje wspólnie, gdy dziecko jest młodsze i utwierdź je w przekonaniu, że świetnie sobie poradziło mimo trudności.

Zrób kolejny krok. Wytłumacz dziecku polecenia i wyjdź do drugiego pokoju, do pracy czy innych obowiązków i pozostaw je z pracą własną. Chodzi o to, aby dziecko zaczęło pracować samo. Na początku nie będzie to takie proste, ale z czasem dziecko zacznie robić lekcje samo i uczyć się bez pomocy rodzica.

Co zrobić, aby wcześniej wstawać? Jeżeli jesteście przyzwyczajeni do tego, aby chodzić późno spać, to nie jest wcale takie proste, ale z czasem na pewno uda Wam się przestawić na wcześnejsze chodzenie spać i wcześniejsze wstawanie. Aby zacząć chodzić trochę wcześniej spać, zmęczcie się fizycznie tego dnia, weźcie goracą kąpiel, połóżcie się wcześniejdo łóżka i pocztajcie książkę. Ustaw budzik o godzinę wcześniej i złóż sobie postanowienie, że wstaniesz. Jeśli jedna godzina to jest za dużo, to codziennie nastaw budzik o 15 minut wcześniej. Taką metodą nastawiaj budzik codzinie o 15 minut wcześniej, aż dodziesz do czasu, który sobie wyznaczyliście.

Napiszcie do mnie w mailu jak sobie radzicie z lekcjami online i czy moje wskazówki są Wam pomocne. Trzymam za Was kciuki, powodzenia!