Jak przygotować pokój do nauki?

Jak przygotować pokój do nauki ?

 1. Zadbaj o miejsce do nauki, swój pokój, tak aby zapanował w nim porządek, aby nie było w nim porozrzucanych przedmiotów, zabawek, gdyż to odciąga uwagę od nauki i dekoncentruje. 
 2. Usuń zbyt dużą ilość wzorów, plakatów i rozpraszaczy. Lepiej, aby Twój pokój był jasny i nie miał zbyt dużo krzykliwych elementów przyciągających uwagę. 
 3. Biurko ustaw przy oknie tak, aby uczyć się jak najwięcej przy świetle dziennym. Jeśli uczysz się też wieczorem ustaw lampkę na biurku po lewej stronie, gdy jesteś praworęczny, po prawej gdy jesteś leworęczny. 
 4. Posprzątaj wszystko na biurku niech na nim nic się nie znajduje poza przyborami szkolnymi, małymi karteczkami do notowania i szklanką wody. 
 5. Przygotuj miejsce na książki zeszyty, nowe przybory szkolne. Niech to będzie szuflada, półka tuż obok biurka, ale nie na biurku. Stare zeszyty oddaj do recyklingu. Wyjątkiem są te ze starszych klas, czyli od 6 do 8 z języka polskiego, matematyki i angielskiego. Odłóż je do powtórek przygotowujących do egzaminów.
 6. Ucz się w pozycji pionowej. Jeśli lubisz ucz się chodząc lub stojąc, jeśli wolisz ucz się przy biurku siedząc na krześle lub fotelu. Nigdy nie ucz się w łóżku, bo łóżko jest przeznaczone do spania i odpoczynku, więc nasz mózg nastawia się na spanie zamiast na skupienie i koncentrację.
 7. Dopilnuj, aby Twoje nogi nigdy nie wisiały w powietrzu, tylko opierały się o podłoże. Jeśli nie dostajesz nogami do podłogi podłóż podstawkę lub małe krzesełko.
 8. Postawa przy biurku: siedź wyprostowany na środku krzesła. Nie siedź przez dłuższy czas przechylony na prawą czy lewą stronę. Obie nogi trzymaj opuszczone na podłodze lub podstawce, a nie podkulone czy pozwijane. Plecy trzymaj wyprostowane dosunięte do oparcia fotela, ramiona opuszczone. Zwróć szczególną uwagę na odcinek lędźwiowy, tak aby przylegał do oparcia.
 9. Podeprzyj lekko książkę, z której się uczysz, tak aby litery z górnej części strony były w tej samej odległości od oczu jak te z dołu. Można do tego wykorzystać inną książkę. 
 10. Ucz się w ciszy. Telewizor, telefon i muzyka rozpraszają.
 11. Przed nauką wywietrz pokój, nasz mózg potrzebuje tlenu, aby dobrze funkcjonował. 
 12. Do nauki przygotuj sobie wodę i pij jej dużo podczas nauki. To poprawia koncentrację. 

Życzę powodzenia w nowym roku szkolnym.