Jak zrobić zdrową nutellę?

TWÓJ MÓZG KOCHA CUKIER! 

Jedzenie cukru jest potrzebne dla zdrowia: przetrawiony dostarcza energii nie tylko mięśniom, ale także mózgowi! Tylko o których cukrach mówimy: prostych czy złożonych ? Można się w tym pogubić. Cukry proste to te, które tworzą m.in. biały cukier zwany sacharozą. Cukrem prostym jest  też naturalny cukier zawarty w owocach w – fruktoza i w mleku – laktoza. Potrzebujemy tych substancji, aby szybko  zwiększyć aktywność mózgu i mięśni. Nie należy ich spożywać w nadmiarze, gdyż organizm potrafi zmienić je w złe tłuszcze przed zmagazynowaniem. Szybko uchodowałbyś sobie brzuszek. Najlepiej nie przekraczać 50 g cukru dziennie, co odpowiada 12,5 łyżki. Gdy wiemy, że puszka napoju gazowanego zawiera 40 g cukru zdajemy sobie sprawę jak wiele pokus żywieniowych nas czeka.

Z kolei cukry złożone występują w brązowym ryżu, warzywach strączkowych , ziemniakach, makaronie razowym i pełnych ziarnach, powinieneś je wybierać codziennie. Pomagają regulować poziom cukru we krwi, zmniejszają chęć podjadania między posiłkami. 

JESTEŚ ZDOŁOWANY? SPRÓBUJ KAKAO! 

Czekolada jest uznawana za pokarm, który podnosi na duchu. Ma właściwości euforyczne, przeciwlękowe i uspokajające. Mowa tu jednak o ziarnach kakao, czyli o ciemnej czekoladzie 70%, a nie o mlecznej czy białej. Ciemna czekolada zawiera serotoninę, dopaminę, polifenole, żelazo i magnez. Warto więc dostarczyć je codziennie organizmowi, szczególnie, że nerwy i stres wypłukują nam zapasy magnezu. Polifenole obniżają ciśnienie we krwi. Te różne składniki odżywcze działają również na wzrok, kości i płodność. 

Jeśli nie smakuje Ci czekolada 70 % spróbuj połączyć ją z bananem, dzięki czemu dostarczysz organizmowi maksymalną dawkę magnezu, zwalczającego stres, zmęczenie, lęk i nerwowość. 

Warto też dodać migdały i orzechy. 

Są pełne żelaza, białka i dobrych tłuszczów, tych które nie zatykają tętni, tylko je chronią. 

JAK ZROBIĆ ZDROWĄ NUTELLĘ?

Polecam Wam jako słodką i zdrową słodycz do szkoły lub pracy. Z taką zdrową przekąską Wasze dzieci będą mieć lepszą koncentrację i zapał do nauki.

Składniki:

200 g orzechów laskowych lub innych (opcjonalnie nasiona goji) 

  • 6 łyżek kakao
  • 4 łyżki miodu lub syropu klonowego
  • 4 łyżki oleju kokosowego
  • 1 szklanka mleka kokosowego

Obrane orzechy i mleko kokosowe należy wrzucić do miksera i zmiksować. Następnie trzeba dodać mleko kokosowe i miód i znowu zmiksować na jednolitą masę. Na koniec trzeba dodać kakao. Po uzyskaniu jednolitej gęstej masy gotową nutellę należy przełożyć do miseczki lub słoika i odstawić na kilka godzin do lodówki, aby stężała. Gdyby okazało się, że masa nie jest gęsta tylko zbyt płynna należy dodać dwie łyżki oleju kokosowego, jest to uzależnione od gęstości mleka i miodu. Gdy nutella zastygnie w lodówce gotowa jest do spożycia. Można smarować nią herbatniki, ciastka i pieczywo. Nutellę należy przechowywać w lodówce i zjeść w ciągu 5 dni, gdyż się zepsuje. Smacznego!