Twój mózg jest spragniony!

TWÓJ MÓZG JEST SPRAGNIONY

Tak samo jak inne narządy Twój mózg, nie znosi braku wody. Zreszą sam w 80 % składa się z wody! Jest też zaopatrywany w wodę przez wszystko, co spożywamy i co jest pokarmem stałym. Nawet kiedy spożywamy mięso nawadniamy swoje ciało. Tak samo dzieje się, gdy jemy ryby, owoce i warzywa, czyli wszystko co stanowi nasze posiłki, co w pewnej części składa się też z wody. To jednak nie wystarcza. Mózg i cały organizm, by uniknąć odwodnienia, potrzebują wody w stu procentach płynnej. Bez niej nie będzie optymalizacji naszych możliwości intelektualnych. Bez niej pogarsza się nasza zdolność rozumowania i zapamiętywania. Bez wody nasza czujność słabnie, a koncentracja maleje. Niedobór wody powoduje efekt domina, w którym zmęczenie prowadzi do senności, senność poprzedza nerwowość, nerwowość powoduje niepokój, a ten irytację. Irytacji towarzyszą wszystkie możliwe negatywne emocje, Na koniec boimy się wszystkiego, denerwujemy wszystkim, rozsiewamy wszędzie smutek. To wszystko dlatego, że nie piłeś wody, albo zapomniałeś o niej! Wszyscy mamy tendencję do picia, kiedy nasz organizm się tego domaga. Problem polega na tym, że kiedy odczuwamy pragnienie jest już w pewnym sensie za późno. Możliwości mózgu już się zmniejszyły. Chodzi o to, by pić wodę zanim poczuje się pragnienie. Należy uprzedzać fakty, najlepiej robić to między posiłkami, mieć zawsze przy sobie szkalnę wody i pamiętać o tym, że „Woda to życie”.

POKARMY BOGATE W WODĘ

Jeśli picie Ci się przejadło, albo jesteś zapominalski i nie pijesz, bo mózg nie daje Ci o tym znać, to można zrekompensować brak płynów, jedząc dużo warzyw. Warzywo, które zawiera najwięcej wody to ogórek: woda stanowi 96 % jego wagi! Inne warzywa, które zawierają mnóstwo wody to: rzodkiewka, pomidor, papryka, brokuł, kalafior, szpinak, a z owoców to truskawki, arbuz i melon. Większość z nich jest źródłem nie tylko wody, ale także witamin.

Ile wody powinno się pić dziennie? To zależy od wielu czynników, od pory roku, od tego jaką wykonujesz pracę, od tego ile uprawiasz sportu i czy jesz dużo owoców i warzych bogatych w wodę. Pij regularnie, nie zmuszając się do tego, pomiędzy posiłkami. A wtedy zobaczysz, że zupełnie naturalne Twoje spożycie wody będzie oscylować pomiędzy jednym a dwoma litrami dziennie.

NAWADNIAJ SIĘ ZIELONĄ HERBATĄ

Zielona herbata cudownie nawadnia mózg i działa cudownie na cały organizm. Zielona herbata zapobiega rozwojowi raka, chorobom sercowo-naczyniowym, ogranicza tworzenie się blaszek miażdżycowych, odpowiedzialnych za tętnic. Jedna filiżanka zielonech herbaty zawiera ponad trzysta substancji czynnych: garbniki, białka, witaminy (E, B, C), minerały (fosfor, fluor, magnez). Oprócz tego w zielonej herbacie znajdziemy mnóstwo polifenol (silnych przeciwutleniaczy). Aby zwiększyć ich uwalnianie należy przedłużyć proces parzeniana min 5-8 minut, a najlepiej 10. Aby w pełni wykorzystać właściwości zielonej herbaty wybieraj te japońskie sencha, gyokuro, matcha. Kupuj herbatę liściastą, a nie w torebkach. Nie zalewaj herbaty wrzątkiem, to odbiera jej wszystkie zalety.