Twój mózg lubi owoce, warzywa, ryby i orzechy!

Mózg jest żarłoczny. Przywłaszcza sobie 1/5 wszystkich spożywanych przez nas kalorii i zgarnia 40 % wydychanego przez nas tlenu. Tego potrzebuje nasz mógz, aby był w dobrej formie. Kto zaopatruje mózg w substancje odżywcze? Krew, która spełnia funkcję przewoźnika, płynąc do mózgu tętnicmi. A krew płynie tętnicami i aby były drożne trzeba o nie dbać. Chroniąc swoje tętnice dbasz o właściwe funkcjonowanie mózgu.

Twój mózg i Twoje tętnice lubią: warzywa, owoce, orzechy, rośliny strączkowe, czosnek, oliwę z oliwek, ryby, zwłaszcza te tłuste nafaszerowane kwasami omega–3.

Kwasy są niezbędne dla właściwej budowy membrany otaczajacej neurony i stanowiącej rodzaj osłony, która nie tylko je chroni, ale też ułatwia tworzenie nowych połączeń między nimi. Gdyby kwasów omega–3 zabrakło w diecie, zdrowie Twojego mózgu byłoby zagrożone. Niedobór kwasów tłuszczowych z czasem kończy się zaburzeniami, które rzutują na zdrowie człowieka, wpływają niekorzystnie na sen, zdolność uczenia się i zapamiętywania.

10 pokarów dostarczających kwasów omega–3.

Ludzki organizm nie potrafi sam wyprodukować tego niezbędnego składnika. Dlatego musimy pozyskiwać go z pożywienia. Kwasy omega-3 korzystnie wpływają na pamięć i nastrój.

  1. Roszponka – doskonale pasuje do niej olej z orzechów włoskich. Przyprawiaj tuż przed podaniem.

  2. Olej konopny – zachowuje świeżość przez osiem tygodni, przechowywany w lodówce. Dostępny w sklepach ze zdrową żywnością.

  3. Olej lniany – oprócz tego, że jest świetnym źrodłem kwasów omega-3, jest też sprzemierzeńcem układu sercowo-naczyniowego. Idealnie byłoby spożywać 1 łyżkę oleju dziennie. Kupuj w małych butelkach, gdyż ma krótki termin przydatności.

  4. Olej rzepakowy – również ma krótki okres przydatności do spożycia, należy go przechowywać w lodówce.

  5. Jajka – wybieraj te, które zostały wzbogacone kwasami omega-3. Kura, która je zniosła dostała wcześniej pokarm wzbogacony nasionami lnu.

  6. Krewetki – te importowane z krajów nordyckich są bardziej interesujace niż te pochodzące z hodowli w Azji. Mają wyższą zawartość kwasów omega-3.

  7. Nasiona chia – zawarty w nich dobry tłuszcz to kwas alfa-linolenowy. Jeśli lubisz to jedz nasiona w całości, a jak nie to możesz je zmielić. Dostępny w sklepach ze zdrową żywnością.

  8. Makrela – jest jedną z ryb najbogatszych w kwasy omega-3.

  9. Orzechy – przechowywuj je w temperaturze poniżej 10°C i kupuj je w łupinkach. Torebki z łuskanimi orzechami są praktyczniejsze, ale mniej korzystane dla Twojego zdrowia, gdyż kwasy szybko utleniają się.

  10. Sardynki – ryby z Sardynii, są bardzo bogate w kwasy omega-3. Sardynki nie tylko nas nasycą, ale też uspokoją. Tak, sardynki mają właściwości uspokajające i zaleca się je w przypadku przemęczenia, niepokoju czy narażenia na stres. Do tego sardynki mają dużą zawartość witaminy D, co zaleca się uzypełniać w miesiącach zimowych, kiedy pozbawiony słońca organizm ma problemy z wytwarzanianiem tej dającej energii witaminy. Dlatego należy odkryć sardynki na nowo, szczegółnie że, tak jak wszystkie ryby należy je jeść z dodarkiem warzyw, a nie frytek 🙂